Bylo nebylo ...

Školní rok 2015/2016

Naše návštěva na MŠMT

Vítězství našich tří žákyň z deváté třídy v soutěži Společně v Evropě, v níž kreativním způsobem vytvořily a zdokumentovaly typické švábské menu, mělo 27.června svou sladkou dohru. Přijaly jsme pozvání na slavnostní předávání diplomů soutěže. A nebylo to pozvání ledajaké! Ve Velkém zrcadlovém sále v budově MŠMT nás přivítal ředitel odboru mezinárodních vztahů pan Ladislav Bánovec a jeho kolegyně PaeDr. Dagmar Švermová. V nádherném sále ve slavnostní atmosféře odměnili naše vítězky pořadatelé soutěže, tedy paní Jana Drah ze stuttgartského Domu vlasti (Haus der Heimat) a pan Ladislav Bánovec, diplomy za kreativní zpracování soutěžního úkolu.
Všem třem děvčatům přejeme do budoucna podobné úspěchy!
V nadcházejícím školním roce se těšíme na další zajímavé česko-německé projekty a soutěže!
O návštěvě naleznete článek i na stránkách MŠMT.

Den bezpečnosti

V pátek, 24. června, proběhl na naší škole den bezpečnosti. Pro žáky a žákyně bylo na prostranství před školou přichystáno pět stanovišť, která si prošli. Na jednom stanovišti si připomněli pravidla silničního provozu, zvláště provozu v roli cyklisty, a poznávali značky. Na další zastávce všem zúčastněným stoupla hladina adrenalinu: pro velkou oblibu z loňského roku nainstaloval pan učitel Brandtner znovu slackline, tedy popruh upevněný mezi dva stromy. Krevní tlak se zvýšil těm, kdo si v tomto parném dnu vyzkoušel chůzi na chůdách. O další tři stanoviště se postaraly studentky ze Střední zdravotnické školy v Písku, které s dětmi prakticky nacvičovaly první pomoc, obvazové techniky a umělé dýchání. Všem třem studentkám patří velké díky za skvělé a názorné předání dovedností!

29. června 2016


Cesta chleba 2016

Loni sice chléb přiliš nenakynul (zřejmě byla zima na kvásek), přesto všem velmi chutnal.
Letos jsme cestu chleba zopakovali, kvásek byl kvalitnější, chléb lépe kynul a výsledek byl sněden opět velmi rychle.
Časem zde přidám recept na chléb z kvásku i bez kvásku. Zatím se podívejte na fotografie ...

Hrad Helfenburk

Na úvod bych chtěl říci, že se výlet povedl - čas krásně plynul a bouřky se nám vyhýbaly, aby se vyřádily několik kilometrů od nás. Na závěr bych chtěl poděkovat všem zúčastněným. Předávám jim slovo:

Ve čtvrtek jsme si udělali výlet na zříceninu hradu Helfenburk. Do Bavorova jsme jeli vlakem se dvěma přestupy. První přestup byl v Ražicích a druhý v Číčenicích. Po celou cestu vlakem jsme se výborně bavili. Kolem desáté jsme dorazili do Bavorova. Cesta na hrad byla dlouhá 8km a stále do kopce. Bylo to náročné, ale nakonec po zhruba dvou a půl hodinách jsme konečně došli na hrad. Hned jsme ho šli prozkoumat. Skončili jsme prohlídkou nejvyšší věže, ze které byl krásný výhled po okolí. V dálce jsme viděli bouřkové mraky, ale nakonec nás to minulo. Po prohlídce hradu jsme se naobědvali. Přišli se na nás podívat volně pobíhající kozy a malý pejsek kastelána hradu. Cestou zpátky jsme se zastavili na zmrzlinu a ledovou tříšť. Zpáteční cestou vlakem někteří z nás únavou usínali. Po příjezdu jsme zamířili zpátky do školy, kde jsme přenocovali. K večeři nám kluci uvařili špagety a holky umyly nádobí. Po večeři jsme hráli hry. Pan učitel nás v půl jedenácté zahnal do postelí. I přes to někteří z nás spát nešli a povídali si do rána.
Byl to skvělý zážitek a na podobný výlet se znovu těšíme.
Marťa a Terka S.

Takže na začátek bychom vám řekli, že jsme byli na hradě Helfenburk... Cesta byla nehorázně dlouhá... ty kopce, stromy, cesty, vše bylo krásné, ale strašně dlouhé. Moc jsme si to užili. Jeli jsme vlakem, který měl každou chvíli zpoždění. To nás trošku štvalo. Sice nás do nohou štípala dlouhá tráva, ale jinak byla cesta suprová. Zvládli jsme ji ve zdraví. Počasí nám též krásně vyšlo. Poté, co jsme na hradě nasvačili, žebraly po nás kozy housky. Tak jsme se s nimi spravedlivě rozdělili a šli...A hlavně jsme byli po dlouhé době vážně jako třída, nikdo se s nikým nehádal!! Celý výlet jsem strávila s Barunkou, moc jsem se s ní nasmála :D Moc se nám to líbilo.
Bára a Terka

Hrad Helfenburk se mi líbil, chtěla bych tam se školou na výlet znova. Na hradě jsem byla poprvé. A musím číct, že se mi moc líbil. Trochu neobvyklé byly kozy a ovce, které se pásly na nádvoří, ale zdálo se, že tam tak nějak patří. Cesta na Helfenburk byla sice trochu složitější, ale vyplatila se: přestoupili jsme 2krát za cestu. Nejdřív v Ražicích a pak v Číčenicích. Šli jsme 8km do kopečka a 8km zpátky z kopečka. Tu samou trasu jsme absolvovali i cestou zpět do školy. KLUCI !!!!!!! vařili špagety. Byly dobré. Holky, které nevařily, myly nádobí, zbytek času jsme strávili v naší třídě, kde jsme hráli různé hry. Ráno v 5 hodin zvonil TERCE VLÁŠKOVÉ budík. Všichni se probudili, tedy skoro všichni. Od rána jsme se normálně učili podle rozvrhu, takže to byla zase nuda!!! :) ps: už nechci jít tak daleko!
Stáňa

Školní výlet na Helfenburk byl fajn. Cesta vlakem byla super a byla sranda. Nejprve jsme přestoupili v Ražicích, to jsme čekali asi půl hodiny, protože vlak směrem na Budějovice měl asi patnáct minut zpoždění. Dále jsme přestupovali v Číčenicích. Tam na nás už čekal vlak, do kterého jsme rovnou přestoupili. Vystoupili jsme v Bavorově asi tak okolo desáté hodiny. Čekalo nás osmikilometrový výstup na hrad. Bylo to náročné, ale asi po dvou a půl hodinách jsme to zvládli. Cesta byla převážně do kopce. Na hradě jsme byli asi hodinu. Mohli jsme tam chodit, kam jsme chtěli, a opékali jsme si buřty. Prošli jsme si hrad a byli i na věži, ze které byl krásný výhled. Hnala se na nás velká bouřka, ale jako zázrakem se nám vyhnula. Po hodině jsme vyrazili na zpáteční cestu, abychom stihli vlak. Cesta zpátky ubíhala rychleji. Došli jsme do Bavorova a začalo trochu kapat, ale nakonec z toho byl mini deštíček. Opět jsme jeli vlakem a skoro všichni usínali, protože byli unavení.
Petra

Výlet byl fajn :)))) Sice nás bolely nohy .. ale zvládli jsme to :) PS: Příště asi nikdo 16 km nepůjde :D
XD

Výlet na hrad Helfenburk byl pěkný, ale ta tráva po cestě byla trochu moc vysoká. Divím se, že jsme nechytili klíště. Spaní bylo dobré, sice jsme se moc nevyspali, ale zahráli jsme si super deskové hry. A parádně jsme si to UŽILI...Bylo dobré poznat se navzájem při cestě na hrad a i při spaní ve škole....
Kluci

6. června 2016


Školní akademie

Dne 19.5. uspořádala naše škola akademii. Školní jídelna, která se ve čtyři hodiny zaplnila rodiči a sourozenci našich žáků, se během odpoledne proměňovala v koncertní nebo divadelní sál, cirkusovou manéž či obývací pokoj s Večerníčkem.
Hudební anebo pěvecká vystoupení byla tentokrát hojně zastoupena. Se svým kočičím pásmem písniček a básniček se nám představila první třída. Druháci s třeťáky zazpívali písničku o Večerníčkovi. Děvčata Drahomíra Studenovská a Sabina Nováková ze sedmé třídy si připravila krásný, zasněný duet “Say something” od Christiny Aquilery. Jejich bezchybné dvojhlasy publikum odměnilo vydatným potleskem. Za klavír znovu usedla Petra Malá. Zazněly flétny našich prvňaček a druhaček. Sourozenci Ota a Ludvík Prokopcovi společně zahráli na klarinet a trubku. Prvňák Karel Roubych se neochvějně chopil svého ukulele a čistým hlasem zazpíval svou píseň o dobrých radách.
Jakub Kokta ze šesté třídy za doprovodu hudby zažongloval s diabollem. Jeho žonglérské triky znovu všichni v sále odměnili bouřlivým aplausem.
Družina nechala na jevišti oživnout Pinoccia a zavedla nás do chaloupky ne perníkové, ale vzhledem k blížícímu se létu do chaloupky zmrzlinové.
Věříme, že se obecenstvu představení líbila, a těšíme se znovu na akademii příští rok.

25. května 2016


Schůzka pro rodiče budoucích prvňáčků

se koná ve čtvrtek 26. 5. 2016 od 16:00 v budově školy.
Rodiče budou seznámeni s informacemi, které se týkají nástupu prvňáčků do školy:
zajištění pomůcek, ukázky učebnic, organizační záležitosti.
Školní potřeby pro prvňáčky zde.
Rádi zodpovíme Vaše dotazy.
Mgr. Jindra Prokopcová, třídní učitelka

Dáme dojč! - ohlédnutí

Dvanáct žáků a žákyň naší školy si od 5. do 8. května zažilo, jaké to je dát si dojč. Tedy využít svých znalostí němčiny a schopnosti komunikovat rukama nohama v Německu, s Němci.
Už od samotného přivítání české a německé výpravy tohoto jazykového “projektu” začalo být všem zúčastněným jasné, že si nebudou dlouho vyměňovat plaché úsměvy a zdvořilostní fráze, ale že půjde o projekt vpravdě komunikační. Na hraničním nádraží mezi Bavorskou Rudou a Alžbětínem na nás už čekala skupina devíti německých účastníků, kteří neponechali nic náhodě a přivítali nás německou písní. Stejně tak jsme jim i my oplatili zčásti improvizovanou českou písničkou. Po výměně cenných darů (fidorky, tatranky, bompari atp.) už nikdo neváhal a vrhnul se metodou pokus-omyl do víru komunikace.
Od čtvrtka odpoledne do neděle jsme měli jedinečnou příležitost vyzkoušet si na vlastní uši, jak zní němčina, jak se domluvit s Němcem či Němkou, i když slova i slovíčka chybějí nebo nejsou úplně přesná. Celý pobyt byl ve znamení her, hraní (si), básniček, rýmovaček, jazykolamů a písniček, za jejichž pomoci jsme si kousek po kousku osvojovali němčinu a předávali češtinu německým účastníkům. Skupiny pracovaly část dne odděleně - to byly chvíle na nácvik různých gramatických jevů, rozšiřování slovní zásoby - a část dne společně, Češi a Němci dohromady. Tvořili jsme česko-německé scénky, rozhovory, ztvárňovali na jevišti krátké příběhy podle literární nebo grafické předlohy, procházeli jsme se po šumavských lesích, ale i po molu na módní písmenkové přehlídce... Dozvěděli jsme se, že v Německu se nevážou na nos bulíky, ale medvědi, že okolí Ulmu je krásné, že modrá - blau neznamená v němčině jen modrá a mnoho dalších praktických informací.
Prostě Dáme dojč byl nabitý zážitky, poznatky a zkušenostmi, které se budou do budoucna určitě hodit!
Drahoslava Hauserová

20. května 2016


Školní akademie 19.5. od 16 hodin

Zveme Vás na školní akademii, která se koná ve čtvrtek 19.5. od 16 hodin ve školní jídelně. Vystoupí žáci, kteří se představí například v písních, básních, ve hře na hudební nástroje a v dalších zábavných činnostech.
Těšíme se na Vaši návštěvu!

Základka má talent

4.5. se v prostorách školy uskutečnil závěrečné kolo druhého ročníku soutěže Základka má talent. A že šlo o soutěž se vším všudy, nebylo pochyb. Na mnohých účinkujících, vybraných Žákovským parlamentem v předchozím prvním kole, byla znát lehká nervozita a napětí před vystoupením. Však to také byla tentokrát pestrá a leckdy k dokonalosti vybroušená přehlídka talentů. Diváci a zároveň i hlasující zhlédli od tanečních čísel přes recitační vystoupení, hudební produkci až po vystoupení s diabollem. Svými hlasy umístili jako vítěze prvňáčka Karla Roubycha s jeho písní doprovázenou na ukulele. Druhé místo obsadil Jakub Kokta z 6.třídy se svými efektními triky s diabollem. Skvělé třetí místo obhájila svou hrou na klavír Petra Malá z osmé třídy.
Gratulujeme!

Úsměv, prosím!

Goethe Institut Praha vyhlásilo soutěž “Být cizí, zůstat cizí”. Úkol zněl celkem jasně: natočte na mobil krátký film s tématem být cizí, ve filmu mluvte německy, poté video sestříhejte a pošlete. Pět žákyň 8.třídy naší školy se rozhodlo, že se do soutěže zapojí. Svými hereckými výkony je podpořilo i několik spolužáků. Filmový tým vymyslel krátký příběh dívky, která nastupuje první den do nové školy. Má obavy, co ji tam čeká. Všechno bude cizí a nepřátelské. Nikdo ji nezná a ona tam nikoho nezná. Samé neznámé obličeje. To bude určitě hrůza… Anebo ne? Podaří se dívce překonat tuhle neviditelnou zeď? Najde něco společného, co ji spojuje s novými spolužáky? Možná úsměv, prosím!
VIDEO

Stožec 2016

Ve dnech 25. 4. - 29. 4. 2016 se žáci 5. a 6. třídy zúčastnili pobytu ve Středisku enviromentální výchovy Stožec. I přes spíše zimní počasí si společný pobyt užili. Seznámili se nejen se šumavskou přírodou, ale absolvovali i šest výukových programů. Ty pro ně připravili pracovníci střediska. Zbyl také čas na polozimní radovánky, večerní hry a na výlet k našim německým sousedům. Žáci se programy, ale i výborné stravování pochvalovali.
J. Neumannová

13. května 2016


„Kniha ti sluší, Uršulo!“

Školní knihobudka v Záhoří a její patronka knihomolka Uršula oslavily své první narozeniny. Tentokrát jsme spolupracovali s místní knihovnou a její knihovnicí paní Alenou Valvodovou. Akce se konala 21. dubna 2016, tedy v týdnu Světového dne knihy a autorských práv. Slogan Kniha ti sluší je heslem dlouhodobé kampaně Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Jejím cílem je propagovat českou knižní kulturu. Všichni zúčastnění si mohli za symbolickou cenu zakoupit jedinečné CD s autorským čtením českých spisovatelů, a tak přispět na pomoc lidem se zrakovým postižením.
A jak oslava narozenin probíhala? Jak jinak, než s knížkou! Tentokrát jsme pátrali, jak slavili narozeniny někteří knižní hrdinové. Četli jsme si příběhy, které se staly o narozeninách postavám z knih. Vybavovali jsme si nejlepší zážitky, pocity a vůně narozenin. Také jsme si říkali svá narozeninová přání. A některá byla opravdu odvážná, mezi dorty se svíčkou, kamarády a legrací se mihlo i přání oslavit narozeniny v Maroku nebo v Miami na pláži.
Hostem narozeninového setkání byla výtvarnice a začínající ilustrátorka paní Iveta Pavlátová. Nejdříve nám ukázala obrázky ze své tvorby a vyprávěla dětem o cestě za svým profesním snem. Potom společně s námi malovala Uršule přáníčka. Nejvíce se dětem líbily její krásné pastely v duhových barvách. To se to malovalo!
Uršula dostala také mnoho dárků. Paní Pavlátová jí darovala duhové korálky a přání, aby děti přečetly za každý korálek vybranou knihu Nechyběly nové knížky do knihobudky ani dort se svíčkou, na kterém si nakonec všichni pochutnali. Uršula všem poděkovala za dárky a pěkné odpoledne. Slíbila, že s darováním korálků za přečtenou knihu bude pokračovat. Korálky má totiž velmi ráda, inu je to parádnice.
Tak Uršulo, hodně knížek a také čtenářů do dalšího roku!
Věra Tichá

Divadelní představení v angličtině

Výuku angličtiny si naši žáci zpestřili zhlédnutím anglického divadelního představení. Žáci 3. - 5. roč. měli možnost si ověřit své znalosti v česko-anglické parodii na pohádku O perníkové chaloupce - John & Mary, žáci 6. - 9. roč. si zase osvěžili nová slovíčka, které probírali předem formou zábavných cvičení ve hře Peter Black 2. Tato hra už byla pouze v angličtině a poněkud náročnější na porozumění, ale z následných rozhovorů se žáky jsem byla potěšena, kolik žáků většině textu porozumělo. Na druhou stranu víme, že pro žáci 6. roč. bude třeba do příště zvolit představení v obou jazycích. V dnešní době už není angličtina nutnost, ale samozřejmost, proto je nutné děti motivovat všemi možnými způsoby a společnost Divadelní centrum je o kvalitě jak v provedení herců, tak v úrovni angličtiny.
Pavlína Říská, učitelka angličtiny

29. dubna 2016


Gratulujeme!

Žáci a žákyně 9. třídy se v listopadu zapojili do celorepublikové soutěže “Společně v Evropě”. A v této soutěži naše tři žákyně, Tereza Marková, Adéla Žaludová a Monika Sochorová, zvítězily!
O co šlo? Cílem soutěže bylo přiblížit kulturu, krajinu ale i kulinářské speciality Bádenska-Würrtemberska.
Na výběr bylo několik kategorií, ve kterých mohli účastníci soutěžit. Deváťáci se rozhodli pro kategorii vaření. Úkolem však nebylo jen pokrmy uvařit, ale i zajímavým způsobem zachytit proces vaření a jeho výsledky. Připravili si tedy recepty švábských specialit, fotoaparát a na celé jedno brzké odpoledne se vrhli na vaření ve cvičné kuchyni.
Na sporáku probublávala tu čočková, tu nudlová polévka, vůně nazlátlého sýrového koláče se linula po chodbách školy. Velký obdiv patřil mužské části, která uvařila švábskou čočkovou polévku na jedničku!
Kromě zadělávání těsta, krájení cibulky a smažení palačinek do nudlové polévky a podobných činností se účastníci soutěže věnovali ještě dokumentaci, tedy focení a natáčení své práce. Vzniklo tak spousty materiálu, které vítězky soutěže použily ve své mozaice.
Vítězkám gratulujeme a těšíme se na další zajímavé soutěže!
Drahoslava Hauserová

25. dubna 2016


Není důležité vyhrát, ale....

nás to baví. Zatím co se naši sportovci pilně připravují na olympiádu v Riu, my jsme nezaháleli a uspořádali jsme si ve středu 13. dubna vlastní sportovní olympiádu ve škole. My, tedy všichni žáci z prvního stupně. A jaké byly olympijské disciplíny? Potrápili jsme si mnoho svalů na těle skokem do dálky z místa, přeskoky přes švihadlo, chůzí a dřepy na kladině, úžasnými sklapovačkami a nakonec jsme se snažili trefit do basketbalového koše. Tento boj nevzdali ani výškově nejmenší prvňáci. Pak už učitelé naše pracně získané body jen sčítali a sčítali, až se dopočítali. Hned ve čtvrtek ráno byli vyhlášeni a oceněni vítězové v každé třídě. Drobná cena útěchy byla pro všechny zúčastněné sportovce. Sportu zdar a olympiádě zvlášť!
Věra Tichá

4. dubna 2016


Noc s Andersenem 2016

Tak už je za námi! Další báječnou Noc s Andersenem v pátek 1. dubna 2016 už máme za sebou. Řádili jsme v místní obecní knihovně i ve škole. Sešlo se nás na naše poměry opravdu dost, tím myslím 61 dětí a 10 dospělých, a to nejen učitelů. Zasoutěžili jsme si ve znalostech českých pohádek, kdy jsme plnili úkoly jako známí pohádkoví hrdinové. Připomněli jsme si životní výročí oblíbeného herce Zdeňka Svěráka a četli a kreslili příhody malého Kukyho. Upekli jsme si výborné buchtičky na ranní snídani, a při tom jsme si ještě stihli vyzkoušet, jak vzniká komiks. V obecní knihovně měla paní knihovnice připravené čtení o sluchátku Macha a Šebestové a také znalostní soutěž, která byla zaměřena na dílo Miloše Macourka. Děti za soutěž získaly ceny a za nejlepší ilustrace k přečtené ukázce dostaly pěkná trička. Ale nejvíc se všichni těšili na večerní zpívání písniček z pohádek a stezku odvahy, která vedla setmělou školou, jen za svitu svíček. Odměnou všem hrdinům bylo nalezení sladkého pokladu. Do půlnoci zbývalo už jen umýt se, uložit se do spacáků a poslouchat čtení na dobrou noc z knížky Vratislava Maňáka Expedice z pohlednice. Noc byla velmi krátká, ráno nás čekaly námi upečené buchtičky a odměňování nejlepších čtenářů.
Už se těšíme na příští ročník.
Věra Tichá


4. dubna 2016


Kommunikatze: Dáme dojč

Naše škola ve spolupráci s česko-německou společností čojč gGmbH pořádá pro 12 žáků a žákyň 8. a 9. třídy jazykový pobyt v Německu. Název akce je výmluvný sám o sobě: Kommunikatze: Dáme dojč!
Projekt se koná v Bavorské Rudě od 5. do 8. května. Účastní se ho i stejný počet německých žáků a žákyň z bavorského Zwieselu. Jak už název napovídá, půjde především o komunikaci a o německý jazyk, který bude účastníkům zprostředkován hravou formou. Obě jazykové skupiny budou vždy část dne pracovat odděleně - němečtí účastníci se budou zabývat osvojováním si češtiny, čeští účastníci zase pilováním němčiny. Na část dne se obě skupiny sejdou a budou pracovat česko-německy. Celý projekt je připravován tak, aby si každý z účastníků našel své bezpečné místo v daném cizím jazyce a užil si češtinu i němčinu všemi smysly.
Kommunikatze není pro kočku!
Informativní schůzka pro rodiče těch žáků a žákyň, kteří se projektu účastní, se koná 12.4.2016 v 15.30 v jazykové učebně.
Krátký videopozdrav od vedoucího Dáme dojč Mathiase Strauba.
Těším se na viděnou!
Drahoslava Hauserová

Němčina nekouše

Do hodin německého jazyka po roce opět zavítal milý host z Německa, Mathias Straub. V rámci programu “Němčina nekouše”, zaštiťovaný organizací Tandem Plzeň, přibližoval žákům a žákyním svou rodnou zemi. V jeho programu rozhodně nikdy nechybí zábavné prvky. Takže to chvílemi vypadalo, že v Německu vpravo je vlevo a naopak, anebo že nejdůležitějším živočichem v bavorských rybnících jsou žraloci. To naštěstí stihl Mathias vyjasnit ještě před zazvoněním. Byla to tak trochu aprílová hodina.
Drahoslava Hauserová

Plesový den

23.3. vyhlásil Žákovský parlament jako plesový den. Několik dní před akcí plakáty vyvěšené po škole rozhlašovaly, že tento den bude ve znamení večerních rób a společenského tance. A také že ano. Většina z řad žáků, ale i učitelského sboru zalovila v šatnících a přišla v plesových šatech. Hoši, kterým se do společenského oděvu příliš nechtělo, si na nažehlené košile alespoň symbolicky uvázali kravaty. Ovšem nejzábavnější část plesového dne čekala na celou školu v tělocvičně. Tady byl kromě zvukové aparatury připraven profesionální taneční pár, paní Tereza Večerková s partnerem, kteří si připravili lekci waltzu a tance cha cha. Na závěr své hodiny tance návštěva zatančila, pro radost a motivaci. Opravdu se bylo na co dívat…
Drahoslava Hauserová

4. dubna 2016


Pozvánka

Milí přátelé dětských knížek,
když se po dočtení poslední večerní pohádky zachumláte do teplého pelíšku, napadlo vás někdy, co dělají knížky v noci? Jen jednou za rok mohou malá mořská víla, ošklivé káčátko i cínový vojáček opustit stránky knih a spolu s vámi prožít před svátkem dětské knihy pohádkové dobrodružství, které připravují v mnoha školách, družinách, ústavech, nemocnicích, domech dětí, školních a veřejných knihovnách…..

Přidáte se také?

Sejdeme se: v pátek 1. dubna 2016 v 16,30 hodin ve škole

Ukončení: v sobotu 2. dubna 2016 v 9.00 hodin ve škole

Celá pozvánka
Plakát

Těšíme se na vás!!


1. dubna 2016


Turnaj olympijské všestrannosti


Dne 10.3.2016 se naši žáci zúčastnili turnaje olympijské všestrannosti (OVOV) v Bernarticích. Z deseti disciplín, které do OVOV patří, bylo vybráno pět následujících – hod medicimbalem, trojskok, kliky, skoky přes švihadlo a driblink kolem kuželů. V jednotlivcích se ve svých na kategoriích na prvním místě umístili Vendula Bucková (7 tř.) a Jakub Tvarůžek (5 tř.). Na druhém místě Martin Arnican (5 tř.). Na třetím místě Miroslav Brčák(7 tř.) a David Kořínek(5 tř.). Dále byl uspořádán souboj družstev, kde za jedno družstvo soutěžili 4 chlapci a 4 dívky. Celkem jsme utvořili dvě družstva. Družsto „A“ skončilo na čtvrtém místě a družstvo „B“ na šestém místě.

22. března 2016


Druhá návštěva německých dobrovolnic

V úterý, 23.2., naši školu opět navštívili němečtí rodilí mluvčí, Tina a Quinh, dobrovolnice z pražské nadace Brücke-Most. Znovu se aktivně zapojily do hodin němčiny. Tentokrát se jejich práce soustředila na poslechové dovednosti a nácvik výslovnosti. Do hodin němčiny zařadily i komunikační aktivity, tematicky zaměřené na dny v týdnu, náš týdenní program. Další návštěva rodilého mluvčího v hodinách německého jazyka čeká naše žáky a žákyně koncem března. Jeden den s námi stráví scénograf, jazykový animátor a divadelní pedagog Mathias Straub.
Drahoslava Hauserová

7. března 2016


Výsledky zápisu do 1. třídy pro školní rok 2016/2017

Výsledky přijímacího řízení zde.

1. února 2016


Knihomolové vítáni

Základní školu v Záhoří zachvátil roj nového druhu: knihomola začteného. Rozhodně můžeme považovat tento jev za velice vítaný, ba přímo blahodárný. Možno jej vidět na chodbě v blízkosti tak zvané knihobudky, jídelně duševní krmě. Dále tento nevídaný druh s oblibou tráví čtenářský čas pohodlně usazen v relaxačních vacích v žákovské knihovně, jak čte a čte a čte. Tato místnost je napěchována stejně jako knihobudka velmi výživnou manou v podobě více jak 400 kaloricky vyvážených knižních titulů. Jak, kudy, díky čemu se knihomol ve škole množí? Pozorovatelé se domnívají, že zástupy tohoto tzv. začteného se zdárně rozšířily díky několika příznivým faktorům. Především knihomolovi svědčí záhořské klima - dostatek knih, zaručující pestrý a zajímavý výběr, dále pak klidný čas na četbu samotnou, po níž následuje kalorická bomba v podobě sdílení přečteného, povídání si o knihách, příbězích, postavách. K vytvoření takto příznivých podmínek pro život knihomola škola využila finanční prostředky OP VK z výzvy č. 56 - Čtenářské dílny jako prostředek ke zkvalitnění čtenářství a čtenářské gramotnosti. Dále pak vděčí za dary do knihobudky v podobě zdánlivě starých knih žákům, žákyním a dalším občanům Záhoří. V neposlední řadě jsou to paní učitelky, které knihomoly podporují a citlivě je provázejí jejich čtenářským světem.

15. ledna 2016


Pro školy

Vážení rodiče, v letošním školním roce jsme pro vaše děti zajistili přístup na portál www.proskoly.cz, na kterém najdou řadu testů, dotazníků a procvičování vhodných i na domácí přípravu do školy.

4. ledna 2016


Nové

Formulář: Žádost o přijetí dítěte do 1. ročníku ZŠ
Novinky ve složce: Informace k volbě povolání
Dokumenty:
Organizace školního roku 2015/2016
Organizace školního roku 2016/2017

4. ledna 2016


ZÁPIS DO PRVNÍ TŘÍDY
PRO ŠKOLNÍ ROK 2016/2017
V PÁTEK 15.1.2016 OD 13,00 DO 17,00
V PŘÍZEMÍ ŠKOLY

S sebou si přineste: rodný list dítěte a občanský průkaz rodičů.
Zápis je určen dětem, narozeným od 1.9. 2009 do 31.8.20010 a dětem s odkladem, narozeným před tímto datem.

Více informací v letáku.

ZŠ šprechtí

Naši školu navštívili 8.12. tři němečtí dobrovolníci z nadace Brücke - Most. Tina, Quin a Adrian přijali pozvání paní učitelky Hauserové a zapojili se do hodin němčiny. Všemi třemi třídami se na těchto hodinách prolínala témata koníčky a vlastnosti jak lidské, tak věcí. Němečtí rodilí mluvčí si připravili pár komunikativně zaměřených her tak, aby se žáci a žákyně nenuceně zapojili do hovoru. Osmáci například vytvořili společné ozvučené sochy, které ztvárňovaly hobby všech tří návštěvníků. Sedmáci ke komunikaci s dobrovolníky použili ke konci hodiny praskype, tedy umělohmotné kelímky propojené nití, jako telefonní drát natažené mezi oběma “telefonujícími”. Devátá třída si z hodiny odnesla pár nových slovíček, související s vlastnostmi a koníčky. V hodinách německého jazyka jsou rodilí mluvčí u nás na škole vždy vítáni, a proto na sebe další návštěva Quin a Tiny nenechá dlouho čekat!
Drahoslava Hauserová

21. prosince 2015


Martinské čtení u knihobudky

Patronka školní knihobudky Uršula nespí a knihobudka stále žije. Od loňského dubna nám lidé stále nosí knížky a nyní je knihovnička již pěkně zaplněná.
V současné době probíhá akce s názvem „Sbírejte korálky pro Uršulu“. Naše Uršula je od pohledu parádnice a přála si od dětí, v den svého svátku 21. října, pěkné korálky na krk. Každý, kdo do začátku dubna přečte knihu z knihobudky, dostane dva korálky. Jeden pověsí na krk Uršule (na nástěnce) a jeden dostane pro sebe na šňůrku jako náramek. Čtenáři denně přicházejí s přečtenými knížkami a o náramek s korálky je zájem.
V listopadu jsme také zcela netradičně oslavili svátek svatého Martina. Odpoledne 11. 11. přišly děti se svými rodiči nebo kamarády ke knihobudce. Společně jsme si vymýšleli příběhy na daná slova, skládali jsme příběh o svatém Martinovi podle obrázků z knihy A. Popprové Čekání na Vánoce. Na závěr první části jsme si přečetli legendu o svatém Martinovi, potom jsme ochutnali martinské rohlíčky s šálkem čaje nebo kávy. Po krátké přestávce si každá skupina dětí a rodičů vybrala knížku, která se jim z nabídky líbila. Po chvíli společného čtení ve skupině nám zástupce každé skupiny přečetl ukázku z knihy. Děti se už nemohly dočkat až si budou moci knížky, které je zaujaly, půjčit domů ke čtení. Martinské čtení se nám vydařilo, byl to příjemně strávený čas.
Všichni zúčastnění se již těší na slíbenou oslavu narozenin patronky Uršuly, která je plánovaná na květen 2016.
Na závěr chci velmi poděkovat všem, kteří se na vybudování knihobudky podíleli, všem dárcům knih a vedení školy, že tento projekt zde může fungovat.
Mnoho hezkých chvil strávených ve společnosti knih všem přeje
Věra Tichá

24. listopadu 2015


Den otevřených dveří

ve čtvrtek 26.11.2015 od 7,30 do 17,00
Přijďte si prohlédnout naši školu a podívat se na naši výuku!
Více v pozvánce.

18. listopadu 2015


Martinské čtení

Uršula, patronka školní knihobudky
Vás zve na

"Martinské čtení"
  • pro všechny milovníky knih a dobré pohody
  • pro všechny děti, jejich rodiče a prarodiče
  • na společně strávené chvíle s knihou a šálkem čaje
Kdy?11. listopadu 2015
Čas?od 15,30 hodin
Kde?V Základní škole u knihobudky
Vstupenka?Dobrá nálada a možná i oblíbená kniha z dětství


9. listopadu 2015


Oznámení o vyhlášení ředitelského volna

Na základě § 24 odst. 2 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon vyhlašuji z organizačních důvodů  

v pondělí 16.11.2015 ředitelské volno

pro žáky Základní školy Záhoří.
Školní jídelna a školní družina bude v tomto dnu v provozu.
Školní družina bude v provozu i pro celoročně nepřihlášené děti od 6:15 do 16 hodin.
 
Mgr. Markéta Bajerová ředitelka školy

6. listopadu 2015


Šelmy v lese, nebojte se

Dne 22. října proběhly pro 2. stupeň besedy s tématem – naše šelmy. Přijela k nám lektorka z Nadace pro vydru, která sídlí v Třeboni. Žáci se zábavnou formou dozvěděli mnoho zajímavostí o takzvané trojce velkých šelem (medvěd, vlk, rys), ale i o šelmách častěji se vyskytujících (liška, kuna, tchoř, lasice). Nechyběla ukázka živého tvora z šelem lasicovitých – fretky Julinky. Nakonec si dobrovolníci mohli vyzkoušet, jestli mají stejně dobrý čich jako šelmy. Úkolem besedy bylo nejen získání nových poznatků, ale i vyvrácení celé řady mýtů.
Mgr. J. Neumannová

23. října 2015


Projekt Edison je za námi

Týden, kdy naši školu zaplnili zástupci zemí z půlky světa, je za námi. A byl to týden opravdu rušný a v mnoha směrech nevšední.
Pondělní ráno nezačala výuka všech tříd jako vždy první hodinou vyučovacího týdne, ale přivítáním osmi stážistů na OÚ Záhoří. Stážisty kromě naší školy v zastoupení žákyň deváté třídy pozdravil i starosta obce, pan Petr Kápl. Na oplátku se oněch osm stážistů krátce představilo celé škole.
Po tomto oficiálním zahájení už mohla začít vlastní práce celé výpravy z ciziny. A sice prostřednictvím svých prezentací seznamovat naše žáky se svými zeměmi. Třídy se tak dozvěděly něco víc o řecké mytologii, o historii Tchaj-wanu či Ukrajiny, o poušti Sahara a jejich obyvatelích, o zvláštnostech a odlišnostech ázerbajdžánských svátků, naučily se počítat do deseti malajsky. Turkyně Fulden a Bulharka Georgana zapojily do svých prezentací i písně, zpěv a tanec s našimi žáky.
Z pozitivních ohlasů žáků a žákyň vyplývá, že si všichni plnými doušky užili týden plný angličtiny, zeměpisných poznatků a interkulturního učení.
Velké díky patří všem hostujícím rodinám, které těchto osm Edisonů ubytovaly a připravily jim zajímavý mimoškolní program!
Týden projektu Edison dal nahlédnout do jiných kultur a napomohl k vnímání světa jako místa s úžasnou rozmanitostí.

Odkaz na reportáž o stážistech na naší škole
Drahoslava Hauserová

22. října 2015


Global village

Dne 14.10.2015 proběhly ve škole v rámci projektu Edison dílny tzv. Global village. K návštěvě školy se nechalo zlákat i několik obyvatel a zastupitelů obce, což nás opravdu těší. Na tři hodiny se škola proměnila v tržiště se stánky z různých koutů světa. Školní kuchyňku ovládl Řek Evangelos, který dal všem ochutnat zapečené těstoviny s řeckým zeleninovým salátem. U knihobudky otevřela turecký stánek stážistka Fulden. Odtud zaznívaly tóny tureckých písní. A protože Fulden i ráda tančí, naučila nás pár základních kroků tureckého lidového tance. Maročanka Oumayma nás pohostila bylinkovým čajem a dětem věnovala podpis jejich jména v arabském písmu. Jeevan z Kuala Lumpur z Malajsie zaujal kromě typického batikovaného šátku drobným detailem - penězi ringity, které nejsou z papíru, ale z tenkého, pevného plastu. Anna z Ukrajiny podávala všem návštěvníkům stánku výborný boršč. Se stážistkou z Tchaj-wanu Cali se z dětí na moment stali kaligrafové, kteří kreslí po papíře pro nás nezvyklé čínské znaky. Ázerbajdžánský a bulharský stánek v zastoupení Fidan a Georgany rozezněly tóny lidových písní z obou zemí včetně ukázky a zkoušky lidových tanců. Po místnosti se znovu linula vůně čaje, tentokrát ázerbajdžánského. Na krátkou chvíli se ze školy stalo místo, kde překročení prahu dveří znamenalo vstup do jiných zemí světa s jinou kulturou, jazykem, barvami a vůněmi. Pro naši školu, naše žáky jsou tyto chvíle neocenitelným zážitkem!
Drahoslava Hauserová

16. října 2015


Dokument:

Výroční zpráva
Výkaz zisku a ztrát 2014

16. října 2015


SBĚR STARÉHO PAPÍRU

KDE? Základní škola a Mateřská škola Záhoří
KDY? 19. - 23.10.2015
PONDĚLÍ – PÁTEK – 7,00 – 7,45 HOD. VE ŠKOLE
ÚTERÝ – ČTVRTEK – 15,00 – 16,30 HOD. V BÝVALÉ KOTELNĚ ZA ŠKOLOU

PŘEDEM DĚKUJEME ZA KAŽDÝ KG STARÉHO PAPÍRU
plakát

10. října 2015


Global village

Změna: global village ve středu 14.10. v 9:40 - 11:30

Projkt Edison - úvodní uvítání studentů

V pondělí 12.10. 2015 v rámci projektu Edison proběhlo úvodní uvítání studentů z celého světa na Obecním úřadu Záhoří. Pro studenty si úvodní slovo připravily žákyně 9.třídy ve dvou jazycích. Dále je uvítala ředitelka školy a od starosty obce Záhoří Petra Kápla obdrželi studenti upmínkové předměty. Hostem akce byl koordinátor projektu z agentůry AISEC p.Skopec.

10. října 2015Dokument

Ministerstvo školství vydalo sdělení pro rodiče a školy, jak postupovat v případě výskytu pedikulózy (vši dětské).

2. října 2015Přírodovědná praktika


V letošním školním roce se na naší škole začal vyučovat nový předmět – Přírodovědná praktika. Jeho úkolem je vzbudit v žácích větší zájem o přírodovědné předměty. Žáci si v něm sami prakticky vyzkouší různé metody zkoumání z oblasti přírodovědných předmětů – přírodopisu a chemie.
Jsme rádi, že v těchto hodinách můžeme využívat nově zmodernizovanou učebnu fyziky a chemie.
Můžete se podívat na některé záběry z hodin praktik a z hodin chemie.
Mgr. J. Neumannová

23. září 2015English Exams, kroužky angličtiny

Vážení rodiče, milí žáci,
i v letošním školním roce se u nás uskuteční příprava na mezinárodní zkoušky angličtiny pod vedením paní učitelky Pavlíny Říské – více ke zkouškám na www.britskecentrum.cz.
Zkoušky budou probíhat v prosinci, termín zatím není upřesněn. Na zkoušky se děti mohou připravovat v rámci kroužku Anglická konverzace. Přihlášení na zkoušky je nepovinné, ale velmi vítané. Motivovat děti všemi prostředky se vždy vyplatí. Cena jednotlivé mezinárodní zkoušky z angličtiny pro děti od 7 – 14 let je 1500 Kč. Rozhodnutí o přihlášení včetně platby bude nutné učinit nejpozději během října. Další informace budou upřesněny na stránkách školy po vyhlášení termínu zkoušek. Na kroužek je potřeba zaplatit také učebnici Get ready v ceně 235,- (jedná se o předpokládanou loňskou cenu, může dojít ke změně).
Mgr. Pavlína Říská

18. září 2015Školní obchůdek

Ceník výrobků, které mohou děti nakoupit ve školním obchůdku je zde.

15. září 2015Stážisté z projektu Edison se představují

Příjezd zahraničních stážistů se pomalu blíží. Všichni, jak žáci, tak rodiče především hostujících rodin, už jsme na návštěvu velmi zvědaví.
Zde jsou pro jasnější představu videa, ve kterých se nám stážisté projektu Edison představí:

11. září 2015


Poplach ve škole v Záhoří

Školní rok ještě pořádně nezačal a v Základní škole Záhoří už hořelo. 2. vyučovací hodinu se z učebny chemie začal linout štiplavý kouř a ředitelka školy musela vyhlásit školním rozhlasem poplach. Jednotka dobrovolných hasičů ze Záhoří jako na zavolanou již stála u školy. Celá akce trvala 35 minut – řízená evakuace žáků ze školy, kontrola počtu žáků učiteli, nahlášení chybějících veliteli zásahu Davidu Malátovi, vyhledání a ošetření žáků a lokalizace požáru. Samozřejmě šlo o cvičný poplach školy a Jednotky dobrovolných hasičů Záhoří. I tak celý zásah vypadal natolik autenticky, že žáci s učiteli, kteří o tom samozřejmě dopředu nevěděli, měli strach. Nahnáno z nebezpečně vypadající situace měly i maminky z okolí školy, které přiběhly celé vyplašené, že ze školy jde dým a stojí tam hasičské auto. Akce dopadla dobře. Díky pohotovým reakcím učitelů a odvaze 7 dobrovolných hasičů ve škole nikdo neuhořel.
Mgr. Markéta Bajerová

3. září 2015


Projekt Edison
aneb proč jezdit do světa, když celý svět může přijet k nám

Obec Záhoří je sice malá vesnice nedaleko Písku, ale i tak se do ní vejde celý svět. Alespoň na týden.
Zdejší základní škola se totiž zapojila do jedinečného multikulturního projektu Edison. V oblasti mezinárodní výměny to pro ni bude velká zkušenost.
Pod záštitou organizace AIESEC pozvala škola na týden osm mladých lidí z různých koutů světa, aby představili sebe a svou zemi. Na oplátku se tito mladí stážisté dozví něco o České republice, o všedním životě naší země. Zprostředkovateli budou žáci a žákyně záhořské školy. Stážisté např. z Tchaj-wanu, Thajska, Ázerbajdžánu či Maroka budou ubytováni v českých rodinách místních školáků.
V týdnu od 11. do 18. října tak proběhne na Základní škole v Záhoří a v obci vůbec intenzivní interkulturní výměna. Stážisté se budou celý týden aktivně zapojovat do výuky, kterou povedou v angličtině nebo němčině (nápomocny jim budou učitelky cizích jazyků).
Už teď před svým příjezdem si připravují prezentace svých zemí, plánují dílny tzv. Global village a přemýšlejí, jak hravě a srozumitelně představit zvyky, tradice, ale třeba i typické pokrmy svých zemí. Všichni ve škole, kteří se účastní dílen Global village za vedení stážistů, tak budou mít možnost zkusit si např. ochutnat různé kuchyně světa, zazpívat krátkou tureckou písničku či si zahrát fotbal s řeckou účastí.
Cílem celého týdenního není jen poznat nové lidi a kultury, ale i aktivně užít cizí jazyky a zjistit, že bez nich se v dnešním světě neobejdeme.
Rozhodně to bude napínavý týden, plný zábavy, nových poznatků a možná i přátelství. Možná to bude hotový babylon, necháme se překvapit.

Informativní schůzka k projektu Edison pro hostitelské rodiny

8.9.2015 v 16:30 h.

V termínu od 11. do 18.10.2015 proběhne na naší škole projekt Edison (www.aiesec.cz).  
Naši školu na týden navštíví 8 mladých lidí z celého světa. Po celý týden budou aktivně zapojeni do výuky ve všech ročnících kromě prvního. Budou představovat svou zemi, kulturu, zvyky, debatovat o zajímavých tématech… Zprostředkovacím jazykem bude převážně angličtina, částečně i němčina. Naši žáci tak budou mít jedinečnou příležitost velmi aktivně komunikovat v cizích jazycích.  Po celý týden bude těchto 8 stážistů ubytováno v hostitelských rodinách, tedy v rodinách našich žáků a žákyň.  
Co přesně škola na tento týden chystá, jak bude vypadat program, jak se může hostitelská rodina připravit na přijezd této návštěvy a mnoho dalších informací se dozvíte na informativní schůzce, která se koná 8.9.2015 od 16:30 (hned po skončení třídních schůzek na 2. stupni) v učebně cizích jazyků.  
Zváni jsou nejen hostitelské rodiny, ale všichni ti, které tento projekt zajímá a chtějí se o něm dozvědět více.
Drahoslava Hauserová

3. září 2015


Nové emilové adresy

Všichni učitelé mají nové emailové adresy.

Školní rok 2014/2015