Česko-německý projekt "Milujeme perníčky!"

Česko-německý projekt “Milujeme perníčky!”

11 záhořských osmáků se v červnu vydalo do Norimberka za svými německými vrstevníky z Montessori školy, aby společně zjistili něco o městu Norimberk, o tradici perníkářství a o společné a odlišné kultuře stolování.

Před vypuknutím projektu si Norimberští lámali hlavu, jak hravě a hlavně srozumitelně ukázat české skupině své město. Jak se domluví? Co je vlastně zajímavé a důležité v Norimberku vidět? Ve skupinkách začali plánovat trasu, před samotným příjezdem Čechů se za pomoci české lektorky naučili pár základních frází a slov, která jim “ležela” na trase. Asi nejoblíbenějším místem, a tedy i slovem, byla “zmrzlina”.
A protože Norimberk je město perníčků, přivezla si česká skupina domů vpravdě norimberský suvenýr – vlastnoručně upečený perníček. Samozřejmě samotnému pamlsku předcházela opět důkladná příprava: ať už návštěva norimberského perníkářství Fraunholz, nebo řádná konzultace s německými vrstevníky (byť někdy rukama nohama, anglicky nebo neidentifikovatelnou babylonskou řečí) při pečení.

Tento podzim je načase, aby se role vyměnili – obě skupiny se znovu setkají, tentokrát ovšem v Čechách, na Šumavě. Žáci a žákyně ZŠ Záhoří se tak na oplátku stanou na den průvodci pro své norimberské vrstevníky. Oproti rušnému městu půjde při tomto “průvodcování” o klidné pozorování, jen pozvolna se měnící kulisy Prášilska a především o společné zážitky.
Doufáme, že během školního roku bude příležitost znovu na tuto notu navázat a sejít se s německou partnerskou školou zase u nějakého zajímavého projektu!

Mgr. Drahoslava Hauserová
učitelka německého jazyka