Byl nám nahlášen výskyt svrabu u dítěte ze školky

Byl nám nahlášen výskyt svrabu u dítěte ze školky

Co je to svrab

Svrab je kožní nemoc vyskytující se prakticky po celém světě. Zdrojem onemocnění je nakažený jedinec a k přenosu svrabu dochází přímým kontaktem (nebojte, podání ruky nestačí) nebo pomocí kontaminovaného prádla, ručníků či lůžkovin. Typický je proto častější výskyt například v dětských kolektivech či v domovech seniorů. Inkubační doba svrabu, tj. doba od nákazy po první projevy, se pohybuje od 2 do 6 týdnů.

 

Jak se svrab projevuje

Hlavním příznakem svrabu je svědění kůže, ke kterému dochází během noci, v teple, po zakrytí přikrývkou (v tuto dobu jsou zákožky aktivní). Typické také je, že toto úporné svědění současně popisuje více členů společné domácnosti.

 

Jak svrab vypadá?

Na kůži se svrab projevuje jako drobné pupínky, většinou uspořádané do dvojic. Výjimečně lze vidět i drobné našedlé či narůžovělé linky na kůži, tj. cestičky vyvářené zákožkou.

Zákožka si vybírá místa s jemnou, tenkou, měkkou kůží. Proto najdeme svrab na těle zejména v těchto lokalitách:

  • na rukou (nejvíce mezi prsty) a zápěstí,
  • v podpaží, v loketních jamkách,
  • v oblasti pasu,
  • na dvorcích bradavek u žen, na předkožce u mužů,
  • na hýždích a vnitřní straně stehen,
  • a u malých dětí můžeme najít svrab i na hlavě – na obličeji i ve vlasech.

 

V případě podezření na svrab se vždy obraťte na lékaře, k samovolnému vyléčení bohužel nedochází. Jedinou cestou, jak se rychle zbavit svrabu, je léčba pod dohledem lékaře.

 

Základní součástí léčby je důsledné dodržování hygienických opatření. Všechno oblečení, ručníky a lůžkoviny je nutné vyprat na 60 °C, přežehlit a nejméně další 3 dny nepoužívat, boty nenosit cca 5 dní. Co nelze vyprat, je možné umístit na několik dní do plastových pytlů. Za tuto dobu zákožka bez hostitele zahyne. Matrace, sedací soupravu, židle a také čalounění v autě je třeba vysát. Pro zvýšení efektivity můžete použít i insekticidní přípravek, případně parní žehličku (pro zákožku jsou smrtelné teploty nad 50 °C).